Čtecí týden je za rohem. Jak ho využít?
Přečtěte si doporučenou studijní literaturu, začněte pracovat na semestrálním projektu nebo navštivte inspirativní přednášky přímo na fakultě v rámci Týdne učitelství. Čtecí týden neboli reading week, který začíná už 21. dubna, můžete využít nejen k dohánění školních povinností ale také k rozšíření vlastního rozhledu i odpočinku.
1. Navštivte zajímavou přednášku
Objevte zajímavá témata a oblasti, která třeba dosud stála stranou vaší pozornosti. Stačí navštívit nějakou z akcí Týdne učitelství. A zajímavý program najdete také v Čítárně – např. básník a překladatel Tomáš Míka bude číst ze svých básnických sbírek a doprovodí jej přitom skupina Sdělovací technika, jejímž je členem. Těšit se také můžete na výjimečné setkání významných představitelů současné umělecké scény Mariana Pally a Venduly Chalánkové.
TIP: Zajímavé setkání rovněž připravilo Poradenské centrum MU. Lektoři a lektorky se v něm zaměří na sexuální obtěžování v prostředí českých vysokých škol. Vysvětlí, co vše je možné považovat za sexuální obtěžování a násilí a ukážou, jak se v takové situaci (za)chovat a na koho se obrátit.
2. Přečtěte si zadanou literaturu
Součástí závěrečných zkoušek jsou obvykle také otázky vycházející ze zadané literatury. A přestože to na první pohled nemusí tak vypadat, její četba vám zřejmě zabere víc než jeden předzkouškový večer. Určitě se proto vyplatí začít s ní ještě v průběhu semestru – čtecí týden je ideální příležitostí.
TIP: Pokud je kniha v Ústřední knihovně FF MU beznadějně vypůjčená, podívejte se, jestli ji nenajdete naskenovanou v tzv. e-prezenčce. Alespoň jeden svazek nejžádanějších titulů bývá také obvykle k dispozici k prezenčnímu studiu.
3. Začněte pracovat na semestrálních úkolech
Úspěšné splnění semestrálních úkolů může být podmínkou připuštění k závěrečné zkoušce. Určitě byste je proto neměli podceňovat. Využijte volnější týden k důkladné rešerši a přípravě alespoň základní struktury dalšího postupu. A kdo ví, třeba se vám nakonec podaří úkol či projekt vypracovat celý.
TIP: Pokud jde o skupinový projekt, bude se vám hodit týmová studovna. S její rezervací ale neváhejte, jejich počet je omezený a zpravidla o ně bývá velký zájem.
4. Projděte si probrané učivo
Ponořte se do intenzivního studia všeho, co jste v zapsaných kurzech dosud stihli probrat. Nejenom že si látku osvěžíte, ale seznámit se můžete také s dalšími detaily či souvislostmi. Pokud narazíte na nějaké nejasnosti, nezapomeňte si je poznamenat. Jakmile se v následujícím týdnu opět potkáte se svým vyučujícím, můžete se ho na vše rovnou zeptat. Určitě vám rád odpoví.
TIP: Pokud zjistíte, že postrádáte zápisky z nějaké hodiny, můžete se obrátit na své starší spolužáky. Spojíte se s nimi např. ve facebookové skupině.
5. Odpočiňte si
I během učení je důležité pravidelně a dostatečně odpočívat. Co si takhle se spolužáky a spolužačkami zahrát nějakou deskovku přímo na nádvoří fakulty? Půjčit si je můžete v Ústřední knihovně FF MU (a dokonce vám půjčí i teplé deky). Pokud byste si raději zasportovali, můžete si místo deskových her půjčit vybavení na stolní tenis. Pingpongové stoly najdete za budovou B2 a také na dvoře mezi budovami G a J.
TIP: Ukažte, jaké je to studovat na Filozofické fakultě MU a trávit volný čas v Brně! Zapojte se do fotosoutěže a vyhrajte tašku plnou fakultního merche. Hledáme zajímavé snímky, jejichž autoři zachytili život na fakultě a v Brně takový, jaký doopravdy je.
Čtecí týden je pevnou součástí semestru od roku 2023. V podzimním semestru 2025 se bude konat v týdnu od 17. listopadu.