Tipy fakultní poradkyně: Na tohle si dejte pozor na začátku semestru

Fakultní poradkyně Lucie Machalová jmenuje čtyři zásadní věci, na které se zaměřit v prvních dvou týdnech nového semestru, a přidává také několik rad navíc. Přečtěte si je a zajistěte si tak i nadále bezproblémový průchod studiem.

19. 2. 2025

Fakultní poradkyně Lucie Machalová. Foto: archiv

1. Odregistrujte si předměty včas

Zaregistrovali jste si spoustu předmětů s tím, že si ještě rozmyslíte, jaké si nakonec necháte? Jenže od registrace uběhl už nějaký ten pátek, předměty se vám mezitím automaticky zapsaly a vy jste úplně zapomněli, že jste ještě plánovali některé z nich odregistrovat... Poznáváte se? Pamatujte, že změny v zápisu předmětů smíte provádět nejpozději do 2. března 2025. Předměty, které budete mít mezi zapsanými i po tomto datu, musíte chtě nechtě absolvovat.

Obzvlášť zpozornět by měli studující, kteří si zaregistrovali beznadějně zaplněný předmět s vírou, že se ještě uvolní místo. Většina studujících se totiž obvykle odregistrovává úplně na poslední chvíli, a vám tak reálně hrozí, že vás den po konci období změn v zápisu předmětů potká nemilé překvapení: zapíše se vám předmět, se kterým jste už vůbec nepočítali. Včas si proto zkontrolujte, jestli se vás to netýká. I v tomto případě totiž platí, že předmět pak musíte absolvovat.

2. Ověřte si dostatek kreditů

Ještě než se naplno pustíte do studia, zkontrolujte, jestli počet kreditů za aktuálně zapsané předměty zapadá do vaší studijní strategie. Jinými slovy – ověřte, jestli budete mít dostatek kreditů pro postup do dalšího semestru. Především se ujistěte, že máte buď 20 kreditů za aktuální semestr, nebo 45 kreditů za poslední dva semestry. Kdo získá v každém semestru alespoň 20 kreditů, nemusí se dalšími počty vůbec zatěžovat.

TIP: Pokud stále přemýšlíte, jakým zajímavým předmětem byste si zpestřili semestr, podívejte se na několik tipů na fakultním Instagramu a rovněž ve fakultní skupině na Facebooku.

3. Zapište si předměty k SZZ

Chystáte se v tomto semestru ke státní závěrečné zkoušce? Pokud ano, nezapomeňte si zapsat s tím související předměty. A nebojte – pokud nakonec zjistíte, že nestíháte dokončit závěrečnou práci, můžete si tyto „státnicové předměty“ přes Studijní oddělení FF MU odregistrovat.

Další informace

4. Sledujte Vývěsku v ISu a Portál pro studující

Pokud chcete zůstat v obraze a nezapomenout na nic důležitého, sledujte pravidelně fakultní komunikační kanály. Patří mezi ně Vývěska v ISu a již zmíněné sociální sítě – zejména Instagramskupina na Facebooku. Důležitým zdrojem informací je pak rovněž Portál pro studující.

Bonus: Jak a kdy se omlouvat z výuky?

Nemůžete se z nějakého důvodu zúčastnit výuky? I to se může v průběhu semestru stát. Důležité je:

  1. Seznámit se (ideálně hned na začátku semestru) s počtem možných absencí u jednotlivých předmětů.
  2. Seznámit se s přijatelnými důvody absence. Sem patří nemoc nebo urgentní lékařský zákrok, účast na pohřbu blízké osoby, zpoždění dopravního prostředku veřejné hromadné dopravy, účast na soudním řízení, předvolání Policií ČR nebo podání vysvětlení orgánům činným v trestním řízení, pobyt mimo fakultu v rámci předmětů pořádaných ústavy/katedrami.
  3. Zajistit si omluvenku opatřenou razítkem a podpisem, dále musí obsahovat identifikační údaje studujícího (celé jméno, datum narození nebo rodné číslo) a musí z ní být patrné, ke kterému dni (dnům) se vztahuje a jaký je důvod omluvy (v případě nemoci či vyšetření lze uvést text obecnějšího charakteru). Je možné (nikoliv nutné) využít předem připravený formulář.
  4. Svou neúčast oznámit formou elektronické žádosti v Úřadovně Informačního systému MU na Studijní oddělení FF MU (včetně naskenované omluvenky), a to nejpozději do pěti pracovních dnů od začátku absence. Studijní oddělení zavede omluvenku do Informačního systému a ta se tak zobrazí i jednotlivým vyučujícím.

Ve výjimečných případech, například když jste neplánovaně hospitalizováni, je možné doložit omluvenku i s větší časovou prodlevou. Se studijním oddělením může být v kontaktu také osoba blízká, která informuje o absenci, a vy doložíte omluvenku, jakmile vám to zdravotní stav umožní. V takovém případě se nevyužívá elektronické žádosti v ISu, ale je potřeba kontaktovat přímo Studijní oddělení FF MU a domluvit se na podrobnostech.

A ještě jeden tip. Pokud máte vyčerpané absence a mohla by to být překážka v úspěšném ukončení předmětu, můžete se zkusit s vyučujícími domluvit na náhradním plnění. Vyučující ale nemá povinnost náhradní plnění umožnit, vždy záleží na okolnostech (například celkový počet absencí, povaha semináře a časová rezerva, se kterou je problém řešen).

Formulář omluvenky Další informace

Fakultní poradci jsou zástupci Poradenského centra MU na jednotlivých fakultách. Poradenství buď přímo poskytují, nebo vás nasměrují na správné místo na univerzitě i mimo ni, aby byl váš dotaz vyřešen co nejrychleji.

Všichni fakultní poradci jsou k dispozici na společném e-mailu poradenstvi@muni.cz.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info